Vapaat teollisuustilat ja -tontit
Yrityksille tilaa rakentaa ja kasvaa
Heinolassa on valmiiksi kaavoitettuna ja lohkottuna runsaasti teollisuustontteja eri käyttötarkoituksiin. Valmiita tontteja on mm. Hevossaaren teollisuusalueella, Myllyojan E75 moottoritien liittymän läheisyydessä, Heinolan kirkonkylässä ja Vierumäellä. Tonttien koot vaihtelevat 1 000-25 000 neliöön ja uudessa Vierumäen Yrityspuistossa tontin koko voidaan määritellä lohkomista varten itse.
Elinvoimaiseen ja viihtyisään Heinolaan on helppo tulla eri puolilta Suomea. Pääkaupunkiseudulta Heinolan keskustaan on vain puolentoistatunnin ajomatka.Yli puolet Suomen liike-elämästä on 150 km säteellä Heinolasta.
Heinolassa yritys on lähellä kotimaisia markkinoita, myös kansainväliset yhteydet ovat erinomaiset, Suomen suurimpiin satamiin Kotkaan ja Vuosaareen on matkaa vain n. 130 kilometriä. Heinolassa on käytössä myös rautatie tavaraliikenteelle Lahteen. Heinolasta on myös hyvät vesistöyhteydet Päijänteen kautta Lahteen ja Jyväskylään sekä Kymijokea pitkin Kouvolan suuntaan.
Kaupungilla on hyvät valmiudet auttaa yrityksiä toteuttamaan uudet tilat yritykselle nopeasti. Valmiiksi muodostetut tontit, valmis kunnallistekniikka sujuvat tieyhteydet moottoritielle sekä pienen kaupungin mutkattomat lupapalvelut ovat yritysten käytössä yhden luukun periaatteella.
Heinolan teollisuustontit ovat esillä kaupungin digitaalisessa karttapalvelussa (kartta alla) ja niitä voi tutkia myös Kauppalehden toimitilat -verkkopalvelussa..